Mikołaj z Miry kontra Santa Claus

Urodził się w I poł. IV wieku, a Patras (Grecja) i był wychowywany przez brata swej matki Anny, biskupa Miry. Po śmierci wuja Mikołaj został wybrany biskupem Miry (Damre). Legendy, które powstały później na temat jego życia, ukształtowały się najprawdopodobniej w toku przemieszania się jego biografii z historią życia innego Mikołaja, pochodzącego również z okolic Miry. Różne przekazy głoszą, że Mikołaj był ciężko dręczony w więzieniu w czasie prześladowań za Galeriusza Waleriusza Maksymina i brał udział – jeszcze ze śladami tortur na ciele – w słynnym Soborze w Nicei (325 r.). Wkrótce potem zmarł w 327 r. (inne źródła podają, że zmarł między rokiem 342 a 351).

Z osobą tego dobrotliwego biskupa związanych jest wiele zwyczajów, zwłaszcza w Europie. Dla dzieci dzień św. Mikołaja ma szczególny urok: w przeddzień 6 grudnia przychodzi do nich białobrody starzec w czerwonym płaszczu obszytym białym futrem i rozdaje prezenty… albo rózgi za złe zachowanie (nb. taką postać Mikołaja stworzył w XIX w. malarz Monitz von Schwind). W krajach alpejskich tego dnia pojawiają się przebierańcy.

Legenda: Pewien zubożały szlachcic wysłał do domu publicznego swoje trzy córki, aby tam zarobiły na swój posąg. Gdy wieść o tym dotarła do uszu Mikołaja, wrzucił każdej sakiewkę z pieniędzmi przez okno, dzięki czemu dziewczęta zachowały czystość i mogły wyjść za mąż.

Inna legenda podaje, że Mikołaj ustrzegł kiedyś trzech uczniów przed zabiciem i zapeklowaniem ich w beczce przez zbrodniczego właściciela gospody, do której zajechali. Według kolejnej legendy Mikołaj pomógł marynarzom pewnego statku uratować się z niebezpieczeństwa na morzu. Wszystkie te opowiadania wywarły wpływ również na opisy i przedstawienia biskupa z Miry.

Zwyczaj obdarowywania prezentami dzieci w dniu św. Mikołaja pojawił się już w X wieku. Wiąże się z nim następująca historia. W późniejszym średniowieczu w szkołach klasztornych znana była tzw. „zabawa w biskupa”: raz w roku jeden z uczniów przejmował funkcję opata lub biskupa i „rządził” klasztorem lub szkołą. Pierwotnie obchodzono ten dzień 28 grudnia, a od XIV w. dniem dziecięcego biskupa został 6 grudnia.

Źródło: Ilustrowany leksykon świętych – Schauber i Schindler.

Reklamy

Tagi:

.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: